Ruda Śląska w rytmie latino

Cała taneczna Polska zjedzie do Rudy Śląskiej! 11 i 12 marca br. w hali MOSiR w Halembie /ul. Kłodnicka 95/ odbędą się Mistrzostwa Polski FTS w Tańcach Latynoamerykańskich.  Zwycięzcy turnieju będą reprezentować Polskę na Mistrzostwach Świata i Europy w 2017 r. - Podczas zawodów zaprezentują się czołowe polskie pary taneczne, a w komisji sędziowskiej zasiądą znane autorytety – podkreśla organizator wydarzenia, Igor Gutovskyi. Sponsorem wydarzenia jest Węglokoks Energia ZCP w Rudzie Śląskiej.

Zawodnicy zaprezentują się w pięciu kategoriach: Juniorzy Starsi (14 – 15 lat),  Młodzież (16 – 18 lat), Młodzież Starsza (16 – 21 lat), Dorośli oraz Seniorzy I, II, III. Obowiązkowo pary zatańczą takie tańce jak: samba, cha-cha, rumba, pasodoble i jive. - W zawodach udział wezmą pary, które posiadają licencję Federacji Tańca Sportowego oraz zdobyły kwalifikację do turnieju – tłumaczy prezes FTS, Antoni Czyżyk. - Są cztery sposoby na jej uzyskanie: czołowe miejsce w rankingu światowym, krajowym, na liście grand prix ekstraklasy lub zdobycie mistrzostwa okręgu – wyjaśnia. Mistrzostwa w Rudzie Śląskiej będą przeprowadzone według reguł Federacji Tańca Sportowego. Muszą być one zgodne z przepisami Światowej Federacji Tańca Sportowego WDSF, która jest zwyczajnym członkiem Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, a do której przynależy FTS. W komisji sędziowskiej zasiądą znane światowe autorytety z takich krajów jak: Austria, Czechy, Niemcy, Polska, Rosja, Słowenia oraz Włochy.

Podczas turnieju oceniane będą takie elementy jak: technika tańca, jego charakter, ruch pary w relacji do muzyki, rytm, partnerowanie zawodników, choreografia oraz prezentacje pary. – Tańce latynoamerykańskie charakteryzuje zmysłowość i dynamika – zauważa Igor Gutovskyi, który na co dzień jest trenerem i sędzią międzynarodowym oraz właścicielem Szkoły Tańca Gutovskyi w Gliwicach. - Tancerzy obowiązuje pewien kanon, który określa choreografię, ubiór, a nawet rodzaj obuwia. Tańce latynoamerykańskie są bardzo widowiskowe, gdyż można pozwolić sobie w nich na większą dowolność i frywolność. W tego rodzaju tańcach mężczyzna nie musi zakładać fraka, jednakże kolor jego stroju powinien współgrać z kolorem stroju partnerki – zauważa.

- Nie pierwszy raz Węglokoks Energia włącza się aktywnie w sportowo - kulturalne życie Rudy Śląskiej - mówi Jerzy Warmuziński, prezes Węglokoks Energia ZCP sp. z o. o., sponsora turnieju. Nie ma chyba bardziej energetycznej dyscypliny, jak Tańce Latynoamerykańskie, obecność naszej firmy na tej imprezie wydaje się więc obowiązkowa! - podkreśla prezes Warmuziński.

– Nasze miasto będzie gospodarzem ogólnopolskiego turnieju tańca już po raz drugi – mówi prezydent Grażyna Dziedzic. – Dwa lata temu odbywały się u nas Mistrzostwa Polski FTS w Tańcach Standardowych. Było to wspaniałe widowisko, które przyciągnęło wiele osób nie tylko z terenu Rudy Śląskiej, ale także kraju. Cieszę się, że w tym roku Rudzie Śląskiej przyznano prawo współorganizacji równie prestiżowego wydarzenia – dodaje.

 

 

źródło: materiały prasowe

sidebar3