W październiku br. przedstawiciele Spółek WĘGLOKOKS ENERGIA ZCP i WĘGLOKOKS ENERGIA spotkali się z specjalistami z Zakładu Termicznego Przekształcania Odpadów w Krakowie (Spółka Krakowski Holding Komunalny S.A.). „Ekospalarnia” funkcjonuje od ponad roku i jest doskonałym przykładem na to, że można produkować ciepło, wykorzystując do tego celu odpady w sposób nowoczesny, efektywny i ekologiczny.


Podczas spotkania przedstawiciele spółek wymienili doświadczenia związane między innymi
z technologią, procesem, ale i z reakcjami lokalnej społeczności. W Krakowie wiele osób, miało obawy związane z powstaniem tego bloku energetycznego. Po uruchomieniu byli zdziwieni brakiem zanieczyszczeń i przykrego zapachu.


Podobną instalację na paliwo alternatywne planuje wybudować WĘGLOKOKS ENERGIA ZCP
w Elektrociepłowni Mikołaj w Rudzie Śląskiej. Choć skala przedsięwzięcia jest mniejsza niż
w Krakowie, to dla spółki istotna inwestycja. Jest ona elementem modernizacji zakładu, którego podstawowym celem jest zmniejszenie emisji i dostosowanie się do restrykcyjnych norm środowiskowych.


Koncepcja instalacji oparta jest na najnowocześniejszych rozwiązaniach technologicznych. Blok opalany będzie przetworzonymi odpadami, pozbawionymi elementów możliwych do recyklingu, oraz biodegradowalnych, a tym samym paliwo to nie będzie wydzielać przykrego zapachu.


Paliwo to klasyfikowane jest jako odnawialne źródło energii.


- Produkować będziemy zatem „zieloną” energię. Szacujemy, że w związku z modernizacją, emisja pyłów do powietrza zmniejszona będzie o nawet 80% - mówi Jerzy Warmuziński, prezes WĘGLOKOKS ENERGIA ZCP i dodaje - Inwestycja ma zwiększyć wydajność i efektywność elektrociepłowni. Mieszkańcom Rudy Śląskiej zapewnić ma stabilne dostawy ciepła, a także zmniejszyć ilość odpadów, które składowane byłyby w regionie oraz zmniejszyć emisję zanieczyszczeń do atmosfery.


Link do Zakładu Termicznego Przekształcania Odpadów w Krakowie:


https://khk.krakow.pl/pl/ekospalarnia/

 

ewd2

ewd3

ewd4

ewd5

sidebar3