Już za 19 miesięcy, w maju 2023 roku ruszyć ma Nowe Źródło Nowy Wirek, kluczowa inwestycja Węglokoks Energia ZCP Sp z o.o. Generalnym wykonawcą inwestycji zostało konsorcjum „ELEMONT” Sp. z o.o. oraz „FEROX-ENERGY-SYSTEMS” Sp. z o.o. Całkowity koszt inwestycji to ponad 46 milionów złotych.

Uroczyste podpisanie kontraktu miało miejsce w siedzibie Węglokoks Energia Sp. z o.o. Realizacja inwestycji zakłada budowę nowego obiektu energetycznego w rudzkiej dzielnicy Kochłowice. Obiekt składał się będzie z dwóch silników gazowych, dwóch kotłów zasilanych gazem oraz szeregu urządzeń i instalacji pomocniczych. Całkowita moc elektryczna obiektu wyniesie 8,8 MW, natomiast moc cieplna 16,1 MW. Dotychczas funkcjonująca ciepłownia opalana węglem kamiennym, składająca się z pięciu kotłów wodnych, rusztowych zostanie wyłączona.


– Nasza inwestycja oznacza nie tylko zwiększenie pewności dostaw energii dla mieszkańców Rudy Śląskiej, ale również przyczyni się do poprawy parametrów ekologicznych. Emisja pyłów zmniejszy się praktycznie do zera, o połowę mniejsza będzie emisja dwutlenku węgla, zredukujemy też znacząco emisję siarki i związków azotu – mówi Grzegorz Bizoń, Prezes Zarządu Węglokoks Energia ZCP Sp. z o.o.


Wykonawcami inwestycji będą doświadczone w realizacji przedsięwzięć energetycznych firmy: „ELEMONT” Sp. z o.o. oraz „FEROX-ENERGY-SYSTEMS” Sp. z o.o.


– Po podpisaniu umowy, praktycznie od następnego dnia bierzemy się do realizacji inwestycji – mówi Wojciech Wałach Dyrektor handlowy ELEMONT sp. z o.o . – Mamy za sobą już 30 lat doświadczeń w realizacji projektów energetycznych o podobnej skali do tej z jaką przyjdzie się nam zmierzyć w Rudzie Śląskiej. Wbrew pozorom termin 19 miesięcy na wykonanie tej inwestycji wcale nie jest długi. Mamy jednak bardzo precyzyjnie rozpisany harmonogram prac. Nasze ekipy są przygotowane do wykonania zadań przewidzianych w projekcie.


Przewidziana data rozpoczęcia realizacji inwestycji to czwarty kwartał 2021 roku, natomiast rozpoczęcie eksploatacji nastąpi w drugim kwartale 2023. Projekt Nowe Źródło Nowy Wirek uzyskał wsparcie inwestycyjne z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach na poziomie 20,5 miliona złotych netto

sidebar3